Chcę zadać Ci pytanie – co tak naprawdę wiesz o sobie, czego pragniesz, co kochasz?

Pracoholizm 

Jeśli jesteś typem pracoholika, to nie wiesz o sobie nic, a już na pewno nie wiesz, co kochasz i czego pragniesz. Obsesyjne  potrzeby ciągłego wykonywania pracy kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku. Pracoholicy pracują długimi godzinami, są zajęci pracą, nawet jeśli nie pracują, rzadko powierzają komuś swoje obowiązki. Twierdzą, że nikt inny ich nie zastąpi. Biorą sobie na barki ogrom pracy, następnie wyrzucają innym, że nie mają czasu, podczas gdy Ci zwyczajnie żyją. Nie mówię tu o trudnych przypadkach, kiedy musimy pracować, przecież z czegoś trzeba żyć. Mam na myśli pogoń za pieniądzem, która to swoją ogromną skalą ogarnęła społeczeństwo.

Czy  pieniądze to wszystko ? za pieniądze kupisz rower, ale tego, co przeżyjesz potem nie kupisz za żadne pieniądze. Wiele ludzi otoczyło się wszystkim co można sobie wymarzyć, ale okazuje się, że są to zbędne przedmioty, bo stały się bezużyteczne. Wielu po prostu poza tym, że posiadają, to nie mają czasu na nie. Nigdy nie znajdą czasu na te przyjemności, ponieważ praca jest ich priorytetem. Nie mam czasu, dziś nie, jutro, za tydzień, za rok staje się NIGDY. Skąd zatem masz wiedzieć co kochasz i czego pragniesz, skoro tylko pracujesz, a w niedzielę ( o ile masz wolną ) myślisz tylko o odpoczynku. Po trzech godzinach już odpoczynek zaczyna Cię nudzić i znowu sięgasz po laptopa żeby sprawdzić jakie zyski przyniesie twoja praca. Skoro nie potrafisz odpoczywać, to jak chcesz odpocząć ?. Życie to pasmo nieustannie powstających wyzwań, oraz obowiązków, którym towarzyszą różne emocje, od radości do złości, od miłości do nienawiści. Negatywne emocje ściśle powiązane są ze zwiększonym obciążeniem psychicznym, co powoduje stres. Zbawieniem jest ruch, który wpływa na procesy hormonalne oraz zmniejsza skutki stresu.  Skoro znajdziesz pretekst zawsze, kiedy ktoś proponuje Ci wspólny wypad, to jak chcesz być szczęśliwym człowiekiem ? Meritum sprawy, co wiesz o sobie ? oprócz tego, że zarabiasz dobrze, i znasz się na swojej pracy. Czego pragniesz ? oprócz sukcesów zawodowych i zer na koncie ? Co kochasz oprócz swojej pracy i rodziny, którą oglądasz, kiedy śpi. Czy naprawdę jeśli zarobisz mniej, a zyskasz czas, to nagle nie będziesz miał na środki do życia ? Problem w tym, że ludzie, którzy mają na wszystko, nie mają marzeń i nie rozumieją jak można cieszyć się np. z tego, że jadę do lasu spuścić sobie łomot na rowerze.

Dlaczego o tym piszę?

Klaudia, ale zazdroszczę Ci tego czasu na rower. Dość często to słyszę, podczas, kiedy Ci najczęściej w sobotę śpią do jedenastej, a ja o tej porze mam ugotowany obiad, zdążyłam spędzić czas na rowerze z dziećmi, a potem sama uderzę do lasu. Ale ja wstałam o szóstej żeby móc to wszystko zrobić. Organizacja przede wszystkim, zaplanuj swój czas zamiast stale marudzić. Zawsze pomyśl, co postawić na pierwszym miejscu, co istotne i do zrobienia „na wczoraj”. I tu nie zapominaj, że czasem TY jesteś na pierwszym planie!. Zasady dotyczące planowania mówią, iż dzień należy rozpocząć od najważniejszego zadania, następnie zająć się kolejnym pod względem ważności. No więc moim priorytetem jest rodzina i dom, wiesz często sprzątam o 22 podczas, kiedy ty spijasz pianę :-). Musisz być  punktualna, nie spóźniaj się, wyznaczaj sobie granicę czasową. Ps. już wiecie, że jestem punktualna i nie znoszą spóźniania ;-). Szanuj swój czas, rób sobie przerwę od obowiązków. Nikt, kto żyje tylko dla obowiązków nie będzie człowiekiem szczęśliwym. PS.W kuchni mam brudne okno, jakiś ptak je optakał ;-). Zadaj sobie podstawowe pytania – czy cenisz swój czas, jak bogaty jesteś spędzając cały swój czas na zarabianiu pieniędzy, ale nie masz go by je zwyczajnie wydać na przyjemności, z kim dzielisz swój czas, w co go inwestujesz?.W jaki sposób może sprawić, by twój czas był czasem spełnionym i przeżytym, nie tylko czasem przepracowanym. Przez wiele lat byłam pracoholikiem, pracę przenosiłam do domu i niszczyłam tym swoje życie. Żyłam rodziną i pracą, nie miałam nic tylko dla siebie. Ludzie  stale Cię pytają o twoją karierę, czy kupiłeś dom, kiedy to, a kiedy tamto. Jakby życie było listą rzeczy do zrobienia. Nikt jednak nie zapyta, czego pragniesz, czy jesteś szczęśliwy. A pragniesz więcej, prawda ?….

„Stare, dobre czasy”, ile razy o tym mówisz, a czas przecież się nie cofa. To, co możesz zrobić dziś, za kilkanaście lat może nie być do zrobienia. Niezależnie od tego gdzie podążasz, jeśli brak Ci czasu tylko dla siebie, to bądź pewna, że zmierzasz w niewłaściwym kierunku. Możesz to zmienić, ale zacznij od siebie, to nie doba jest za krótka, tylko Ty masz złe podejście. Ważne, żeby perspektywy czasu, po których się poruszasz, były zrównoważone.  Wyciągnij wnioski z dnia wczorajszego, ciesz się dniem teraźniejszym, zapanuj nad dniem jutrzejszym. Gdybyś jednak doba była dłuższa, to okazałoby się, że i tak większość czasu zmarnowałaś.

Czytasz to teraz i myślisz, łatwo mówić, kiedy mi tak trudno to wszystko poukładać, chyba nie chcesz wystarczająco mocno to zmienić !. Ten dzień już się nie powtórzy, nigdy nie będzie tak samo, może być albo lepiej, albo gorzej. Zrób wszystko żeby było lepiej. Szanujmy nasz czas, jest bezcenny. Bardziej efektywne jest robienie czegoś naprawdę wartościowego nie tylko w pracy, ale tylko dla siebie.

Przekonaj się, że twoja firma da sobie radę bez Ciebie…. No więc co tak naprawdę wiesz o sobie, czego pragniesz i co kochasz ? już chyba wiesz 🙂

Klaudia, kobieta na rowerze.

 

CategoryPASJA - ROWER
Logo_footer   
     © 2016 Kobietanarowerze.com.pl

Dołącz do mnie na: