Bagażniki samochodowe na rowery – rodzaje bagażników oraz ich zalety i wady

Jeśli nie wystarczają ci już trasy niedaleko swojego domu, warto pomyśleć o dalszym wyjeździe z rowerem. Aby móc go łatwo przetransportować, warto wybrać bagażnik samochodowy na rowery. Jakie rodzaje bagażników znajdziemy obecnie w sprzedaży?

Bezpieczeństwo podczas jazdy, szybki montaż, brak ryzyka uszkodzenia rowerów – to najważniejsze kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego bagażnika rowerowego. Do dyspozycji mamy aktualnie szereg różnych modeli, które różnią się swoimi konstrukcjami oraz cenami. Podpowiadamy, na co warto się zdecydować.

Bagażniki na dach samochodu

To jego z najczęściej wybieranych rozwiązań – doskonałe do samochodów posiadających fabrycznie zamontowane relingi dachowe. Gdy nie mamy ich w naszym aucie, wtedy powinniśmy je zakupić i zamocować. Takie bagażniki samochodowe na rowery doskonale sprawdzają się wtedy, gdy przewozimy większą liczbę rowerów różnych typów – nawet do 6 sztuk. Nie przesłaniają widoku i nie są narażone na uszkodzenia, na przykład wtedy, gdy parkujemy. Mają jednak swoje minusy.

Przede wszystkim zamocowanie rowerów na dachu jest dość kłopotliwe. Gdy mamy cięższe modele, wtedy trzeba będzie unieść je nad swoją głowę, a to dla wielu osób może być kłopotliwe. Rowery na dachu także dają większy opór dla powietrza, więc nie powinniśmy jeździć z nimi zbyt szybko.

Bagażniki na tylną klapę samochodu

Przeznaczone są do mocowania na klapie samochodu. Rowery znajdują się wtedy nieco wyżej niż na bagażnik i wystają poza obrys samochodu. Bagażniki klapowe są niedrogie i pozwalają na łatwe umieszczenie na nich rowerów, ponadto nie zasłaniają tablicy rejestracyjnej, co powoduje, że kupowane są chętnie.

Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że mają swoje wady. Głównie jest to mniejsza stabilność takiej konstrukcji, więc musimy szczególnie uważać podczas jazdy. Także pamiętajmy o tym, że bagażnik na klapie nie będzie pasował do każdego modelu samochodu. Ponadto niewłaściwie zamontowany bagażnik może porysować nam lakier.

Platforma zakładana na hak

To dość drogie bagażniki rowerowe, które są jednak łatwe w obsłudze oraz bezpieczne użytkowaniu zarówno dla samochodu, jak i dla rowerów. Takie bagażniki samochodowe na rowery są montowane na hak samochodowy i dają stabilne umocowanie. Także nie powodują powstawania oporów aerodynamicznych.

Zasłaniają jednak tablicę rejestracyjną, dlatego powinniśmy wybrać model platformy z miejscem na tablicę. Wyższej klasy platformy posiadają też własne światła. Najczęściej na takim bagażniku zamontujemy tylko 2 rowery.

Dodaj komentarz