Czy warto zakupić trenażer rowerowy?

Nie zawsze warunki atmosferyczne pozwalają nam na prowadzenie treningów rowerowych na świeżym powietrzu. To problem przede wszystkim jesienią i zimą, gdy dni stają się coraz krótsze, a aura nie sprzyja jeżdżeniu na rowerze. W takim przypadku nie musimy jednak rezygnować z treningów i możemy wykorzystać trenażer rowerowy. Czym są trenażery tego rodzaju i czy warto mieć swój?

Trenażer rowerowy jest urządzeniem pozwalającym na jazdę na rowerze w pomieszczeniu. Trenażery różnią się od rowerków stacjonarnych, ponieważ możemy jeździć na nich z użyciem własnego roweru. W sprzedaży znajdziemy obecnie dwa główne modele trenażerów rowerowych – rolkowe oraz montowane pod tylne koło, na przykład z oporem magnetycznym, hydraulicznym czy elektrycznym.

Ceny za trenażery rozpoczynają się już od około 600 złotych. Jednak za lepsze, na przykład za trenażer Tacx, zapłacimy już więcej – tutaj ceny to około 1 100 – 1 600 złotych w zależności od modelu. Warto więc zapoznać się z różnymi modelami trenażerów, aby wybrać dla siebie coś interesującego i na swoją kieszeń. Warto przy tym wskazać, że większość trenażerów potrafi współpracować z każdym rowerem – musimy tylko zmienić ewentualnie kąt ustawienia ramy czy zastosować dołączone adaptery.

Zalety trenażerów rowerowych:

  • pozwalają na jazdę na rowerze niezależnie od warunków pogodowych
  • razem z nimi możemy łatwiej zachować formę także przez sezon jesienno-zimowy
  • mogą stanowić doskonałą rozgrzewkę przed rozpoczęciem wyścigu
  • są zwykle niewielkie, dlatego zajmują mniej miejsca niż zwykłe rowerki stacjonarne

Jeżeli nie wiesz, na jaki trenażer rowerowy się zdecydować, poniżej prezentujemy zalety i wady dwóch najpopularniejszych rodzajów sprzętu, a mianowicie trenażerów rolkowych oraz trenażerów magnetycznych.

Trenażer rolkowy – rolki

Ma postać podstawy wyposażonej w kilka obrotowych rolek. Jazda na takim trenażerze wymaga stałego utrzymywania równowagi, ponieważ w przeciwnym przypadku po prostu z niego spadniemy. Rolki w trenażerze same w sobie zwykle nie stawiają oporu i ustawiamy go samodzielnie z przerzutkami roweru, ale w sprzedaży zaczynają coraz częściej pojawiać się modele z układami oporowymi.

Plusem trenażerów rolkowych jest też brak konieczności wcześniejszych przygotowań roweru – po prostu wchodzimy na niego z rowerem i zaczynamy jazdę. Dodatkowym atutem jest ich niska cena.

Trenażery magnetyczne na tylne koło

Są to trenażery mniejsze od rolkowych, które składają się z metalowej lub aluminiowej ramy, na którą nakładamy tylne koło roweru. Wobec tego kręcimy tylko tylnym kołem, podczas gdy przednie pozostaje w bezruchu. Nie ma wobec tego zużycia opon, jak ma to miejsce w modelach rolkowych. W trenażerach magnetycznych opór stawiany jest przez magnesy znajdujące się w urządzeniu. Możemy samodzielnie określać pożądany poziom oporu.

Takie trenażery są bardzo stabilne i dzięki temu jeździe się na nich bezpieczniej, ale mają też swoje minusy. Przede wszystkim czas montażu roweru jest nieco dłuższy. Musimy osadzić tylne koło na trenażerze, co wymaga zastosowania specjalnych zacisków mimośrodowych dających pewne trzymanie roweru. Zacisk zwykle znajduje się już w komplecie z trenażerem.

Dodaj komentarz