Jaka koszulka na rower będzie najlepsza?

Zamierzasz zacząć jeździć na rowerze? W takim przypadku warto zaopatrzyć się w odpowiednią koszulkę rowerową. Najtańsze modele możemy mieć już za około 25 złotych, ale znajdziemy też modele kosztujące po 300 złotych. Czym powinniśmy kierować się przy zakupie koszulki rowerowej?

Na rowerze wprawdzie możemy jeździć w zwykłej koszulce bawełnianej, ale to propozycja tylko na krótkie dystanse. Bawełna szybko chłonie wilgoć i wolno ją oddaje, dlatego jeżdżenie w takich koszulkach po prostu nie będzie komfortowe. Warto więc zaopatrzyć się w koszulki rowerowe z bardziej technicznych materiałów, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza i wygodę nawet wtedy, gdy trenujemy intensywnie, a temperatura jest wysoka.

W sklepach sportowych znajdziemy różne koszulki sportowe ze specjalnych tkanin. Gdy poszukujemy czegoś na rower, będziemy musieli zdecydować, czy ma być to koszulka dobra do różnych typów sportów, czy też specjalna koszulka rowerowa.

Dlaczego warto kupić specjalną koszulkę rowerową?

W przeciwieństwie do zwykłych koszulek te rowerowe mają inny krój. Przede wszystkim rozpoznamy go po przedłużonym tyle. Jako że w trakcie jazdy rowerzysta przyjmuje pochyloną postawę, zwykła koszulka podjeżdża wtedy w górę i odsłania dolną część pleców. Dzięki temu, że koszulki rowerowe mają dłuższy tył, zasłaniają całe plecy. Z tyłu często umieszczane są też kieszonki, w których rowerzysta może trzymać bidon, przekąski lub inne przedmioty. Dół koszulki jest zwykle podszyty silikonowym ściągaczem zapobiegającym jej podwijaniu się.

Koszulki rowerowe najczęściej mają wysoki kołnierzyk chroniący szyję przed wiatrem i chłodem podczas jazdy. Mogą być zapinane na krótki zamek lub na zamek na całej długości. Możemy też znaleźć w ofertach producentów koszulki ze zwykłym kołnierzykami okrągłymi albo w serek. Jeśli chodzi o długość rękawków, najczęściej stosuje się koszulki z krótkimi rękawkami, ale na chłodniejsze dni możemy też kupić te z rękawkami długimi. Ponadto dostępne są koszulki bez rękawków.

Do szycia koszulek, jak już wspomnieliśmy wcześniej, stosuje się specjalne materiały techniczne. Są lekkie, przewiewne i oddychające, dlatego są bardzo komfortowe w noszeniu. Niektóre z nich szyte są z kilku rodzajów materiału dla lepszych parametrów.

Ile zapłacimy za dobrą koszulkę rowerową?

Ceny zależne są od marki oraz od modelu. Zwykle jeden producent ma w ofercie koszulki na kilku poziomach jakościowych – od takich kosztujących około 50 złotych aż do modeli po kilkaset złotych. Pamiętajmy o tym, że dobra koszulka to podstawa, ale z drugiej strony nie musimy wcale wydawać na nią fortuny. W przystępnych cenach także znajdziemy świetne koszulki rowerowe na wszystkie, dłuższe i krótsze wyprawy.

Dodaj komentarz