Pierwszy rower szosowy – jaki wybrać?

Zakupienie pierwszego roweru szosowego może być poważnym wyzwaniem. W sklepach czeka na nas wiele różnorodnych modeli, a znalezienie tego odpowiedniego może być trudne wtedy, gdy nie mamy nikogo do pomocy. Gdy zastanawiasz się, co kupić, zapraszamy do sprawdzenia naszych porad dla początkujących!

Rowery szosowe są przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i prawdziwych wyczynowców. Wyróżniają się aerodynamicznym kształtem, wyjątkową lekkością oraz zaawansowanymi podzespołami, dlatego umożliwiają jazdę przy bardzo dużych szybkościach. Najtańsze modele zaczynają się w cenie już poniżej 2 000 złotych, dlatego rozpoczęcie przygody z szosówkami wcale nie musi być dla Ciebie wysokim wydatkiem.

W sprzedaży znajdziemy rowery szosowe z ramami aluminiowymi oraz carbonowymi. Są to przede wszystkim modele z osprzętem firmy Shimano – także w najwyższej klasy grupach przeznaczonych dla rowerów szosowych. Specjalnie dobrane komponenty takie jak widelce, hamulce, mechanizmy korbowe, koła, kierownice, siodełka i inne zapewniają wysoki komfort oraz lekkość, która jest szczególnie ważna w rowerach szosowych.

Na co zwrócić uwagę przy doborze roweru szosowego?

Zasadniczo najważniejszym elementem jest rama, a dokładnie jej rozmiar, ponieważ powinien on pasować do wzrostu rowerzysty. Nieodpowiedni rozmiar spowoduje, że na rowerze nie będzie nam się jeździło komfortowo, a także nie będziemy mogli wycisnąć z niego jak najwięcej. Właśnie dlatego zaleca się „przymierzenie” roweru przed jego zakupem. Gdy chcemy zdecydować się na zamówienie danego modelu przez internet, dokładnie sprawdźmy tabele z wymiarami.

Następnie uwagę powinniśmy zwrócić na napęd – najczęściej rowery szosowe mają napędy 9-rzędowe lub 10-rzędowe, co wystarczy dla większości kolarzy. Jeśli nie możemy przeznaczyć na zakup zbyt wysokiej sumy, do wyboru będziemy mieli tanie grupy komponentów – są wprawdzie cięższe i mogą pracować mniej precyzyjnie, ale dla początkującego kolarza będą w sam raz. Są to przykładowo Shimano Claris, Shimano Sora, Shimano Tiagra.

Gdy chodzi o koła, opony, siodełka i kierownice, tutaj zwykle jako niedoświadczony kolarz nie musimy poszukiwać konkretnych modeli. Te standardowe sprawdzą się w zupełności. Zwróćmy za to uwagę na pedały – najlepsze to pedały współpracujące z obuwiem szosowym, które pozwalają na wpięcie butów do pedałów. Wtedy pedałujemy wydajniej, ponieważ nie tylko naciskamy, ale również ciągniemy ramiona korby do góry.

Warto poprosić o pomoc!

Jeżeli nie wiesz, jakie rowery szosowe warto wziąć pod uwagę, najlepiej udać się do sklepu, gdzie będziemy mogli otrzymać profesjonalną poradę dotyczącą doboru właściwego modelu. Życzymy udanych zakupów!

Dodaj komentarz