Pompki rowerowe – na co zwrócić uwagę przy zakupach?

Pompka rowerowa to jedno z podstawowych urządzeń, który każdy rowerzysta powinien posiadać. W sklepach wyszukamy szeroką gamę pompek rowerowych w przystępnych cenach. Jak wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania w pełni?

W sprzedaży wyszukamy pompki rowerowe takie jak pompki ręczne, pompki podłogowe, pompki do amortyzatorów, pompki na naboje. Dostępne są też różnego rodzaju akcesoria do pompek rowerowych. Przeznaczone są do pompowania dętek, szytek i opon rowerowych według skali PSI i BAR. Gdy chcemy kupić pompkę, powinniśmy dobrać ją do typu naszego roweru oraz do wentyli w kołach.

Większość modeli pompek dostępnych w sprzedaży ma uniwersalną głowicę do kilku rodzajów wentyli: Presta, Dunlop, samochodowy (Schradera). Niektóre modele pompek przystosowane są tylko do poszczególnych wentyli, dlatego przed zakupem polecamy zapoznać się dokładnie z danymi zawartymi w opisie w sklepie lub zapytanie sprzedawcy.

Pompki ręczne

Są najpopularniejszym rodzaj pompek rowerowych, które cechują się lekkością i kompaktowymi wymiarami. Z reguły do każdej pompki ręcznej, która możemy zabrać na trasę rowerową, są dołączone uchwyty, które pozwalają zamontować pompkę przy ramie rowerowej obok koszyka na bidon. Taką pompkę możemy też bez problemu schować do plecaka rowerowego albo do sakwy, aby mieć ją zawsze przy sobie.

Pompki podłogowe

Większe pompki rowerowe, które nazywane są też serwisowymi. Działają najbardziej efektywnie i pozwalają na „najmocniejsze” napompowanie dętek rowerowych. Doskonale nadają się do rowerów szosowych, ponieważ możemy razem z nimi napompować nawet najcieńsze opony, ale również posiadacze rowerów MTB czy miejskich korzystają z pompek podłogowych.

Pompki na naboje CO2

To pompki rowerowe o niewielkich wymiarach, które pozwalają na szybkie i łatwe napełnienie kół powietrzem pochodzącym z napojów CO2. Pompki te doskonale sprawdzają się wtedy, gdy liczy się czas – możemy razem z nimi błyskawicznie napompować dętki bez wysiłku. Właśnie dlatego chętnie wybierane są na różne wyścigi rowerowe. Na co dzień jednak ich stosowanie jest drogie, dlatego na ich zakup decydują się głównie wyczynowcy.

Pompki do amortyzatorów

Za sprawą pompek do amortyzatorów jesteśmy w stanie łatwo ustawić pożądane ciśnienie w amortyzatorze powietrznym i olejowo-powietrznym. Pompki tego rodzaju mają niewielkie wymiary i najczęściej wyposażone są w manometr pozwalający na dokładne wyregulowanie i sprawdzenie ciśnienia. Ciśnienie regulujemy wtedy w zależności od wagi rowerzysty oraz od jego indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz