Wybieramy rowery dziecięce

Jazda na rowerze jest doskonałym pomysłem na rekreację już od najmłodszych lat. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju rowery dziecięce, które przeznaczone są zarówno dla maluchów, jak i dla starszaków. Czym powinniśmy kierować się przy zakupach?

Rowerki dziecięce znajdziemy w ofertach wielu producentów, między innymi takich jak Puky, Merida, Accent czy Winora. Do wyboru mamy też rowerki no-name, czyli bez żadnej marki.

To szeroka gama modeli przeznaczonych zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Różne rozmiary ram pozwalają na dobranie roweru do potrzeb małego sportowca. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z różnymi propozycjami, by maluch mógł jeździć wygodnie i bezpiecznie.

Rowerki biegowe dla najmłodszych dzieci

Gdy chcemy zakupić rowerek dla kilkulatka, który ma jeszcze trudności z utrzymaniem równowagi na zwykłym rowerze, postawmy na rowerki biegowe. Doskonale nadają się dla dzieci w wieku już od 2 lat.

Rowerki biegowe pozbawione są tradycyjnego dla rowerów układu napędowego, czyli nie mają korby, łańcucha i pedałów. Dzięki swojej budowie pozwalają dzieciom na łatwą naukę utrzymywania równowagi oraz prowadzenia roweru. Rowerki te często mają też tylny hamulec typu klasycznego – V-brake, dlatego maluch może wtedy także zacząć przyzwyczajać się do jego używania.

Rowerki z pedałami i bocznymi kółkami dla nieco starszych dzieci

Jeżeli dziecko ma już około 1 metra wzrostu, w takim przypadku możemy pomyśleć o zakupieniu rowerka 16” i 20” z pedałami. Na start najlepsze są rowery dziecięce z dodatkowymi kółkami bocznymi, które zapobiegają upadkom w trakcie nauki. Jeśli jednak maluch wcześniej jeździł na rowerze biegowym, zwykle nie będzie miał problemy z szybkim przejściem na zwykły rowerek bez dodatkowych kółek.

Przy poszukiwaniu dobrego modelu zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo – układ napędowy powinien być osłonięty, aby dziecko nie było narażone na urazy. Mały rowerek powinien być też wyposażony w światła przednie i tylne. Możemy też dokupić klakson lub dzwonek.

Rower prawie dorosły dla starszaka

Pierwszy prawie dorosły rower dziecko zwykle otrzymuje z okazji Komunii, czyli w wieku 7-8 lat. Wtedy możemy już kupić rower z kołami w rozmiarze 24” z ramą w kształcie podobnym do roweru dla dorosłych. Największym powodzeniem cieszą się rowery górskie.

Gdy chcemy mieć pewność, że takie rowery dziecięce posłużą nam na dłuższy czas, wybierzmy modele markowe. Wprawdzie zapłacimy za nie więcej niż za te z supermarketu czy targu, ale za to otrzymamy model bardziej solidny, z dobrymi podzespołami, dobrze skręcony, który nie będzie niebezpieczny w użytkowaniu.

Dodaj komentarz